Terapia hormonami

Mimo zaawansowanych postępów medycyny wciąż jeszcze nie wynaleziono eliksiru młodości. Proces starzenia jest zupełnie naturalny, choć niestety często towarzyszą mu przykre objawy. Nie inaczej jest w przypadku okresu przekwitania. Zanim pojawi się ostatnia miesiączka (czyli menopauza) zmiany hormonalne zachodzące w organizmie mogą doprowadzić do pojawienia się szeregu dolegliwości – zarówno ze strony układu moczowo – płciowego, jak i nerwowego, czy sercowo – naczyniowego, a także kostnego.

Zagrożenie schorzeniami.

W menopauzie wzrasta również zagrożenie takimi schorzeniami jak osteoporoza, choroba wieńcowa, udar. Lekastwem na nieprzyjemne objawy oraz jednocześnie elementem profilaktyki w/w chorób może być terapia hormonami. Współcześnie udało się ją zmodyfikować w taki sposób, by stanowiła jak najmniejsze zagrożenie dla zdrowia. HTZ polega na podawaniu preparatów na bazie hormonów, których niedobory w organizmie pojawiły się wraz z procesem starzenia. Estrogeny wraz z progesteronami mogą być przyjmowane w różnorodnych formach i dawkach, przy czym zarówno ilość jak i sposób podania dobiera lekarz w oparciu o dokładny wywiad z pacjentką. Współcześnie rzadko stosuje się już tylko estrogeny (które samodzielnie przyjmowane mogły zwiększać ryzyko występowania nowotworu piersi). Estrogeny z progesteronami mogą być podawane jako tabletki, plastry czy zastrzyki, wyróżniamy przy tym terapię sekwencyjną (z zachowaniem krwawień miesięcznych) oraz ciągłą (krwawienia te wykluczającą).

Terapia hormonalna.

Hormonalna terapia pozwala na zminimalizowanie takich objawów jak: uderzenia gorąca, suchość pochwy, problemy z NTM, skoki ciśnienia. Ponad to cholesterol zostaje obniżone, ryzyko osteoporozy zmniejszone, podobnie udaru czy zawału serca. Niestety HTZ nie jest dla każdego. Przeciwwskazaniami do jej stosowania są m.in zaburzenia czynności wątroby, czynne zespoły zatorowo-zakrzepowe. Skutki uboczne, jakie może wywoływać HTZ są dla każdego inne. Nie jest jednak prawdą, jakoby hormonalna terapia przyczyniała się do wzrostu wagi u kobiet, przeciwnie – pozwala ją ustabilizować (regulując gospodarkę hormonalną organizmu). Warto zauważyć, że HTZ nie jest konieczne zawsze, a jedynie wtedy, gdy objawy klimakterium są wyjątkowo nasilone. W innych wypadkach mogą wystarczyć preparaty z fitoestrogenami.

PODZIEL SIĘ: