HTZ opinie

Hormonalna terapia zastępcza wciąż jeszcze budzi skrajne emocje – od reakcji entuzjastycznych, po krytykę skupiającą się głównie na możliwych skutkach ubocznych. Leczenie hormonalne jest jednak pomocne przy nasilonych objawach menopauzalnych (zarówno fizjologicznych jak i psychologicznych). Warto jednak zauważyć, że gdy symptomy nie występują w silnej postaci, stosowanie HTZ nie jest konieczne. Wystarczające mogą okazać się naturalne preparaty, suplementy fitoestrogenowe a także profilaktyka polegająca na regularnych badaniach, optymalnej diecie i ćwiczeniach fizycznych.

Opinie o HTZ.

W Polsce wciąż można spotkać się z opiniami, jakoby HTZ była szkodliwa dla zdrowia (a nawet życia) kobiety. Wiele mówi się o jej ewentualnym kancerogennym działaniu, tymczasem preparaty, które w jakiś sposób zwiększały ryzyko nowotworu nie są już powszechnie stosowane (chodzi o leki na bazie samych estrogenów, których używa się obecnie jedynie u kobiet pozbawionych operacyjnie macicy). HTZ stosowana w porozumieniu ze specjalistą, w dobranych indywidualnie dawkach, w połączeniu z regularnymi badaniami profilaktycznymi nie stanowi ryzyka. Zapewniają o tym lekarze. Najlepsze rezultaty daje stosowanie niewielkich dawek hormonów i ich późniejsze ewentualne zwiększanie. Nie sposób zaprzeczyć jednak, że HTZ nie jest dobrym rozwiązaniem dla każdej kobiety.

Skutki uboczne  terapii HTZ.

Występują pewne skutki uboczne, takie jak: częstsze zakrzepy lub zatory (mogące powodować choroby mięśnia sercowego czy udar mózgu), a także podwyższanie lub obniżanie ciśnienia krwi (zależne od czynników indywidualnych).Zachorowalność na raka piersi również może wzrastać, jednak ryzyko to występuje głównie przy długoterminowym stosowaniu HTZ. Warto przed rozpoczęciem leczenia hormonalnego nie tylko skonsultować się ze specjalistą, a i wykonać wszelkie niezbędne badania (a potem co jakiś czas
je powtarzać, by terapia cały czas przebiegała pod kontrolą).

PODZIEL SIĘ: