HTZ skutki uboczne
Hormonalna terapia zastępcza jest dostępna dla kobiet z objawami menopauzy już od około pół wieku. Wciąż jednak budzi pewne obawy – jedne uzasadnione, inne mniej. Warto zauważyć, że choć HTZ wciąż się rozwija, to mimo wszystko narosło wokół tego sposobu leczenia wiele mitów. W Polsce takie przekonania są dość częste, dominuje lęk przed nowotworami a także przyrostem wagi. HTZ jest dostępna pod wieloma postaciami – zarówno w „klasycznych” tabletkach, jak i w formie kremów dopochwowych, globulek, wkładek, plastrów. Najlepsze rezultaty daje leczenie stopniowo zwiększające dawkę hormonów.
Podawanie hormonów.
Za każdym razem jest ona dostosowana do potrzeb pacjentki oraz nasilenia uciążliwych symptomów (takich jak uderzenia gorąca, suchość pochwy, nietrzymanie moczu, a także zaburzenia emocjonalne). HTZ pomaga również zmniejszyć ryzyko osteoporozy, chorób serca, udaru mózgu i innych mogących wynikać z braku równowagi hormonalnej w organizmie. Terapia może być w pełni bezpieczna, zalecane są jednak badania profilaktyczne oraz regularne konsultacje z lekarzem. Choć preparaty zawierające progestagen i estrogeny mają w większości optymalne działanie, to ryzyko skutków ubocznych wciąż istnieje. Jakie mogą być niepożądane objawy towarzyszące terapii HTZ? Niestety – dość groźne dla zdrowia.
Ryzyko HTZ.
HTZ u niektórych pań może doprowadzić do nadciśnienia (u innych – do jest gwałtowego spadku), zwiększyć skłonność do powstawania zatorów żylnych i zakrzepów, wzmagać ryzyku udaru mózgu czy zawału serca (jako konsekwencji tych problemów z krążeniem). W przypadku terapii ponad 5 – letniej może wzrastać też ryzyko zmian nowotworowych w piersiach. HTZ wbrew obiegowym opiniom nie powoduje za to tycia. Wręcz przeciwnie – pomagając odzyskać równowagę hormonalną może nawet korzystnie wpływać na wagę kobiet (która ulega zmianie wskutek niedoboru estrogenów).