Hormonalna terapia naturalna

Okres menopazy niesie ze sobą charakterystyczne objawy wywołane zmianami w gospodarce hormonalnej organizmu. Objawy te dotyczą zarówno fizjologii jak i psychiki kobiety. Dodatkowo brak równowagi i niedobór estrogenów mogą prowadzić do rozwoju takich chorób jak osteoporoza, nadciśnienie, zatory i zakrzepy mogące spowodować udar mózgu, chorobę niedokrwienną serca lub jego zawał. Szczęśliwie współcześnie można zdecydować się na podjęcie odpowiedniego rodzaju terapii.

Hormonalna terapia zastępcza.

Tym z pacjentek, u których natężenie dolegliwości jest wysokie, podobnie ryzyko schorzeń w przyszłości, zalecana jest hormonalna terapia zastępcza. Jednakże jej stosowanie może budzić strach, z uwagi na przeciwwskazania czy skutki uboczne (choć rzadkie). Alternatywą dla HTZ jest hormonalna terapia naturalna, w której stosowane są specyfiki produkowane na bazie roślin oraz fitohormonów. Zaletami tego typu leków są takie cechy jak ich ogólnodostępność, brak skutków ubocznych, szeroki wybór oraz wysoka skuteczność (o ile objawy menopauzalne mają niskie lub umiarkowane nasilenie). Fitohormony można znaleźć zarówno w skoncentrowanej formie w suplementach, jak i w żywności.

Fitohormony.

Dzielimy je na trzy grupy, z których każda może stanowić składnik preparatów: izoflawony, kumestany i lignany. Działanie hormonalnej terapii naturalnej jest zbliżone do działania naturalnych estrogenów. W wyniku stosowania tych suplementów można załagodzić takie objawy jak: potliwość, uderzenia gorąca, zaburzenia pracy serca, występowanie ryzyka osteoporozy. Dobrym uzupełnieniem kuracji fitohormonami może być dieta obfitująca w witaminy i składniki mineralne. Na korzyść hormonalnej terapii naturalnej przemawia również fakt, że jej efekty są stopniowe. Potrzeba co prawda więcej czasu, by pojawiły się rezultaty, nie ma jednak mowy o skutkach ubocznych.

PODZIEL SIĘ: