Zgaga – co to jest?

Zgaga
National Cancer Institute z Unsplash

Zgaga może być objawem choroby albo dokuczliwym skutkiem spożywania niektórych posiłków czy prowadzenia nieodpowiedniego trybu życia. Objawami są uczucie pieczenia w przełyku lub w żołądku, a także nieprzyjemny, kwaśny posmak w ustach czy wydzielanie dużej ilości śliny. Warto dowiedzieć się, co robić w sytuacji wystąpienia problemów z układem pokarmowym i jak je zwalczać.

Najważniejsze przyczyny pojawienia się zgagi

Przyczyną zgagi jest podrażnienie błony śluzowej przełyku, wynikające nierzadko z cofania się kwaśnego soku żołądkowego. Za taki stan może odpowiadać wiele czynników. Czasami zgaga występuje jako objaw poważniejszych schorzeń, jakimi mogą być:

  • Wrzody żołądka lub dwunastnicy
  • Niestrawność
  • Refluks żołądkowo-przełykowy

Przy częstym pojawianiu się i i jej ostrym przebiegu należy skonsultować się z lekarzem. Nie każde jej pojawienie się jednak świadczy o chorobie. Również niektóre nawyki, takie jak palenie papierosów, mogą powodować uczucie palenia w przełyku. U wielu osób zdarza się  po alkoholu. Objawy mogą też pojawić się po spożyciu niektórych potraw albo jako skutek uboczny przyjmowania niektórych leków i antybiotyków.

Jak leczyć zgagę?

Pojawienie się zgagi wiąże się z występowaniem dokuczliwych objawów, które mogą wpłynąć na codzienne funkcjonowanie. Stosowanie doraźnych środków na zgagę często jest jedynym sposobem na szybkie ukojenie i leczenie zgagi, natomiast należy wiedzieć, czego unikać.

Różne sposoby – czy domowe są skuteczne?

Wśród wielu osób popularne są domowe sposoby na zgagę, jednakże tego typu rozwiązanie może być skuteczne tylko tymczasowo, a nawet nieść ze sobą ryzyko pogorszenia zdrowia. Istnieje tradycyjny, babciny sposób – soda. Polega on na wypiciu łyżeczki sody oczyszczonej rozpuszczonej w wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Jest to jednak sposób, którego należy unikać – może przynieść tylko chwilową ulgę, a soda oczyszczona nie jest korzystna dla organizmu i pod żadnym pozorem nie może być przyjmowana przez dłuższy czas. Stosowana w dużych ilościach może nawet spowodować zatrzymanie trawienia.

Kto jest narażony na pojawienie się objawów?

Zgaga jest objawem występującym często w przebiegu różnego rodzaju schorzeń układu pokarmowego. Na uporczywe palenie w przełyku narażone są szczególnie osoby cierpiące z powodu refluksu czy wrzodów. Tryb życia jest również czynnikiem wpływającym na ryzyko jej wystąpienia. Nieprawidłowa, bardzo tłusta dieta, spożywanie dużej ilości alkoholu, kawy, napojów gazowanych – wszystko to może skutkować późniejszą zgagą. Również osoby palące są bardziej narażone na wystąpienie pieczenia, ponieważ nikotyna ma wpływ na napięcie mięśnia zamykającego żołądek i utrzymującego treść pokarmową w miejscu.

Profesjonalne leki na zgagę

Niezależnie od powodów, jeżeli pojawi się dokuczliwe pieczenie, nie warto korzystać z potencjalnie szkodliwych półśrodków i domowych sposobów. W momencie wystąpienia pieczenia w przełyku najlepiej sięgnąć po dobry, skuteczny lek na zgagę, który zobojętni treść żołądkową i przyniesie długotrwałą ulgę. Takie leki dostępne są bez recepty i występują w wielu postaciach – jako kapsułki, tabletki czy proszki do rozpuszczenia w wodzie.

Zgaga w ciąży

Ciąża jest szczególnym stanem, który wpływa na niemalże wszystkie procesy zachodzące w organizmie kobiety – w tym również trawienie. Wiele ciężarnych narzeka na dokuczliwą zgagę, która przez zmiany hormonalne i nieprawidłową dietę pojawiać się może już od początku ciąży i nasilać w II i III trymestrze.

Zgaga w ciąży powodowana jest głównie przez wzrost progesteronu, który potrafi rozluźnić mięśnie przewodu pokarmowego, powodując tym samym cofanie się treści żołądkowej do przełyku. W przypadku dolegliwości u osoby ciężarnej należy szczególnie uważać na przyjmowane leki i doraźne środki przynoszące ulgę. W przypadku łagodnych dolegliwości istnieje sposób na przejęcie kontroli nad schorzeniem – dieta. Spożywanie bardzo tłustych i ostrych objaw może nasilić uczucie pieczenia i kwaśny posmak w ustach, dlatego w razie występowania objawów zgagi w ciąży dobrze jest zmienić nawyki żywieniowe.

Bezwzględnie niewskazane jest stosowanie domowych sposobów na tę dolegliwość w ciąży, szczególnie na własną rękę – wiele ziół czy powszechnie dostępnych substancji może mieć szkodliwe skutki uboczne. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem i stosowanie odpowiednich, bezpiecznych leków.

PODZIEL SIĘ: