Przekwitanie HTZ

Przekwitanie, choć stanowi naturalną kolej rzeczy w procesie starzenia się organizmu, może stać się przyczyną wielu dolegliwości. Zaburzona równowaga hormonalna w organizmie kobiety może prowadzić do rozlicznych objawów – fizycznych i psychicznych. Na szczęście współczesne kobiety nie są już skazane na cierpienie w ciszy (z obawy przed stygmatyzacją oraz z braku optymalnego leczenia). Nie dość, że przekwitanie przestało być już tematem tabu, to dostępne są skuteczne sposoby łagodzenia jego nieprzyjemnych objawów. Hormonalna terapia zastępcza jest jedną z takich możliwości.

Równowaga hormonalna.

Pozwala przywrócić równowagę hormonalną – uzupełniając poziom estrogenów i progesteronu. HTZ nie jest jednak jedynym sposobem na przekwitanie. Co więcej – powinna być stosowana tylko wtedy, gdy będą ku temu wyraźne przesłanki (nasilone objawy, zagrożenie chorobami – jak osteoporoza czy choroby układu krążenia). Warto zwrócić też uwagę, by terapię rozpocząć w miarę wcześnie, już na początku procesu przekwitania, a więc w wieku około 40 – 45 lat. HTZ przynosi najlepsze efekty, gdy jest dostosowane do indywidualnego przypadku (zarówno poprzez dawkę hormonów, jak i formę ich podania).

Hormonalna terapia zastępcza.

Pozwala ono zminimalizować przykre dla wielu kobiet objawy, jak uderzenia gorąca, bóle mięśni i stawów, potliwość, drażliwość, bezsenność, zmienność nastrojów. Hormonalna terapia jest przy tym sposobem na uniknięcie w przyszłości takich chorób jak osteoporoza, choroby układu sercowo – naczyniowego, a także na doraźne obniżenie złego cholesterolu, oraz poprawę gęstości kości. Warto jednak pamiętać, że terapia hormonalna jest metodą ingerującą w funkcjonowanie organizmu. Dlatego jej stosowanie musi odbywać się w porozumieniu ze specjalistą, z zachowaniem ostrożności (oraz z okresowymi badaniami kontrolnymi).

PODZIEL SIĘ: