Przedwczesna menopauza, a hormonalna terapia zastępcza

Żyjemy szybko, intensywnie, często działając pod presją czasu i w dużym stresie. Wszystko to wywiera ogromny wpływ na pracę całego organizmu. Chociaż statystyczny wiek rozpoczęcia okresu przekwitania to ok. 50 lat, to zdarza się, że cały proces rozpoczyna się już znacznie wcześniej.
Zanim miesiączkowania u kobiety w wieku 40 lat, może być objawem pojawienia się wczesnej menopauzy. Ma ona niemal takie same objawy jak ta, która pojawia się w fizjologicznym wieku przekwitania. Nierzadkim zjawiskiem jest także przedwczesna menopauza, która rozpoczyna się u kobiet jeszcze przed 40 rokiem życia.
Lekarze, którzy opiekują się pacjentkami z przedwczesną menopauzą, najczęściej obserwują u nich niski poziom estradiolu, podwyższone stężenie FSH, nieprawidłowe stężenie hormonów. Takie objawy możliwe są do zdiagnozowania tylko na podstawie przeprowadzonych badań krwi, jednak podstawą do ich przeprowadzenia są fizyczne dolegliwości wskazujące na zachodzące zmiany hormonalne.
Typowe objawy wczesnej menopauzy to: uderzenia gorąca, zaczerwienienie skóry twarzy i ciała, a także tzw. zlewne poty. W przypadku wystąpienia takich dolegliwości, konieczna jest wizyta u lekarza. Zaburzenia tego typu, wymagają szybkiego działania i zastosowania odpowiedniej terapii, dzięki której możliwe będzie dalsze normalne funkcjonowanie pacjentki.
Hormonalna terapia zastępcza przynosi w takich przypadkach doskonałe efekty. Nie należy się jej bać. Jak pokazują liczne badania prowadzone na przestrzeni lat, dzięki HTZ możliwe jest nie tylko złagodzenie uporczywych objawów, ale także zapewnienie skutecznej ochrony przed osteoporozą, czy też zawałem mięśnia sercowego. Ignorowanie objawów przedwczesnej menopauzy, może być nie tylko przyczyną obniżenia komfortu życia, ale i jego skrócenia.

PODZIEL SIĘ: