Choroba zębów to nie koniec świata – walcz o swój uśmiech!

Choroba zębów
Diana Polekhina z Unsplash

Czasem, nawet mimo dużej dbałości o zęby, mogą przytrafić nam się nieprzyjemne dolegliwości. Część z nich ma podłoże tylko w niezbyt zdrowej diecie lub zaniedbaniu higieny jamy ustnej, do innych możemy mieć skłonność. Jednak gdy już przytrafi nam się zapalenie lub nadwrażliwość, to nie koniec świata. Z każdym problemem możemy sobie poradzić, wystarczy tylko być konsekwentnym i posiadać odrobinę wiedzy.

Gdy jedzenie boli

Nadwrażliwość zębów to dość powszechna przypadłość. Chory zwykle ma problem ze spożywaniem ciepłych i zimnych pokarmów, które wpływają drażniąco a nawet boleśnie na jego zęby. W skrajnym przypadku boli nas za każdym razem, gdy próbujemy coś zjeść lub wypić. Dlaczego tak się dzieje?

Nadwrażliwość powstaje w wyniku ubytków w szkliwie zęba. Szkliwo jest swoistą osłoną dla wrażliwej, unerwionej zębiny. Gdy zaczyna go brakować, pokarm i napoje, które spożywamy, mają bezpośredni kontakt z unerwioną częścią zęba, co powoduje dyskomfort lub ból. Uszkadzanie szkliwa może wynikać z różnych zdarzeń, np. z bogatej w kwasy diety, spożywania dużej ilości słodzonych napojów czy alkoholu. Może być to także efekt uszkodzenia mechanicznego, jak pęknięcie szkliwa lub ukruszenie zęba. W takim wypadku warto jak najszybciej załatwić odpowiednie leczenie u stomatologa.

Jak radzić sobie z nadwrażliwymi zębami? W pierwszej kolejności wybieramy pastę i płyn do płukania jamy ustnej z dodatkiem fluorku: https://www.listerine.pl/products?field_product_symptom_tid%5B%5D=56. Dzięki temu dostarczymy kościom niezbędnych składników, które ułatwią odbudowę szkliwa. Pamiętamy także o tym, aby szczotkować zęby delikatnie oraz ograniczyć spożycie np. cytrusów. Z kolei gdy problem jest bardzo poważny, należy zgłosić się do lekarza na odpowiedni zabieg stomatologiczny.

Zapalenie dziąseł – co robić, gdy nas dotknie?

Inną popularną chorobą zębów jest nadwrażliwość dziąseł. Objawia się ona zaczerwienionymi, bolącymi dziąsłami oraz, w zaawansowanym stadium, uczuciem zęba odchodzącego od dziąsła. Pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć takich symptomów, ponieważ nieleczone zapalenie może przyczynić się nawet do utraty zębów.

W przypadku tej dolegliwości pierwszą linią obrony jest regularne, ale delikatne szczotkowanie zębów oraz używanie dedykowanego do tej choroby płynu do płukania ust. Zawarte w płukance olejki eteryczne zdecydowanie ograniczą ilość bakterii w naszej jamie ustnej, a także pomogą przyspieszyć proces leczenia. Dodatkowo warto też płukać usta ciepłą wodą z dodatkiem soli, co pomaga zmniejszyć obrzęk i dostarcza zębom odpowiednich składników mineralnych.

Tekst partnera

PODZIEL SIĘ: