Metody leczenia objawów menopauzy

Metody leczenia objawów menopauzy

Zgodnie z danymi statystycznymi, każdego roku, blisko 25 milionów kobiet na całym świecie przechodzi menopauzę. Tylko 1/3 z nich wolna jest od typowych objawów przekwitania. Pozostałe mają do swej dyspozycji, mniej lub bardziej skuteczne, metody zwalczania przykrych dolegliwości.
Z objawami menopauzy można walczyć na różne sposoby, począwszy od diety, poprzez stosowanie suplementów diety i ziół, na hormonalnej terapii zastępczej kończąc. W rzeczywistości wybór odpowiedniej metody uzależniony jest od indywidualnych potrzeb kobiety (stopnia intensywności odczuwanych dolegliwości), oraz lekarza pod którego opieką się znajduje. O ile dieta i jej suplementacja nie wymagają stałej kontroli medycznej, tak zastosowanie HTZ to konieczność regularnie prowadzonych badań i wizyty u specjalisty.
Pośród lekarzy, naukowców i badaczy, zdania na temat zastosowania, skuteczności i bezpieczeństwa hormonalnej terapii zastępczej są podzielone. Według dużej grupy przeciwników HTZ, zastosowanie tej terapii, może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia kobiety. Tymczasem najnowsze badania wykazują niską szkodliwość HTZ, a co więcej potwierdzają jej korzystne działanie na funkcjonowanie całego organizmu w czasie przekwitania, a także w okresie postmenopauzalnym.
Najważniejsza jest jednak opieka specjalisty, który odpowiedni zestaw leków, przepisze na podstawie przeprowadzonych badań. Jeżeli zastanawiasz się, czy zastosować HTZ, i masz wątpliwości co to jej skuteczności i bezpieczeństwa, porozmawiaj na ten temat ze swoim lekarzem. Powinien on przeprowadzić wnikliwy wywiad, na temat przebytych chorób, historii przypadków nowotworowych zmian w Twojej rodzinie, przeprowadzić badanie ginekologiczne, skontrolować aktualny stan piersi, zlecić badanie mammograficzne, a także USG dróg rodnych. Dodatkowo niezbędne będą szczegółowe badania krwi, włącznie z krzepliwością krwi, a nawet wykonanie próby wątrobowej.
Dobór odpowiednich dawek leków, możliwy jest tylko i wyłącznie na podstawie badań cytohormonalnych i wyników stężenia hormonów we krwi. Jeżeli Twój lekarz, przepisze Ci leki bez uprzednich badań, koniecznie skontaktuj się z innym specjalistą.

PODZIEL SIĘ: