HTZ tabletki

Hormonalną terapię zastępczą stosuje się, by zmniejszyć dolegliwości związane z okresem menopauzy. HTZ polega na zrównoważeniu hormonalnej gospodarki organizmu, której równowaga zostaje zachwiana w wyniku zaprzestania produkcji estrogenów. Podawanie hormonów nie jest oczywiście zalecane w każdym przypadku – stanowi bowiem dość znaczną ingerencję w funkcjonowanie organizmu. Warto rozważyć ewentualne ryzyko powikłań oraz pamiętać o istniejących przeciwwskazaniach, takich jak: choroba niedokrwienna serca, nowotwory, niewydolność wątroby czy jaskra.

Sposób podawania leków.

HTZ posiada jednak tę zaletę, iż można dobrać do występujących u pacjentki objawów zarówno dawkę, jak i formę. Wyróżniamy preparaty zawierające zarówno same estrogeny (współcześnie rzadko używane), jak i estrogeny z progestagenami. Sposób podania także jest zróżnicowany, aczkowiek od wielu lat jedną z najpopularniejszych metod są tabletki. Można je stosować zarówno w sposób sekwencyjny, jak i ciągły. Sposób sekwencyjny zaleca się szczególnie paniom, które dopiero rozpoczynają klimakterium (zachowane są comiesięczne krwawienia), z kolei sposób ciągły – starszym kobietom, które nie chcą już miesiączkować. Choć hormonalna terapia w plastrach charakteryzuje się większą wygodą dawkowania, to jednak może powodować uczulenia skórne.

HTZ w menopauzie.

Z kolei stężenie hormonów w tabletkach jest większe, ponad to terapia w takiej formie może być stosowana nawet przez panie ze znaczną nadwagą (u których plastry zwyczajnie się nie sprawdzają). HTZ pomaga nie tylko przejść przez okres menopauzy bez większości przykrych objawów (lub ze zmniejszonymi dolegliwościami), ale też zapobiegać chorobie niedokrwiennej serca czy osteoporozie w przyszłości, a także korzystnie wpływać na funkcjonowanie organizmu, obniżając poziom złego cholesterolu czy ciśnienia krwi.

PODZIEL SIĘ: