HTZ przeciwwskazania

Hormonalna terapia zastępcza, chociaż odznacza się skutecznością, nie zawsze jest pożądana – jeżeli stosuje się ją długoterminowo, może podwyższyć ryzyko zakrzepicy, udaru i raka piersi. Korzyści z terapii odnoszą kobiety, u których ryzyko raka piersi nie jest wysokie.

Złagodzeniu ulegają nie tylko objawy menopauzy, ale też poprawia się stan kości i zmniejsza się ryzyko złamań. Ponad to – znacząco zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Jednak to, czy może być stosowana terapia hormonalna, zależy w dużej mierze od wieku oraz od ogólnego stanu zdrowia pacjentki. Rozpoczęcie terapii zbyt późno może na przykład zwiększać zagrożenie udarem, a także zakrzepicą żył głębokich (zwłaszcza przy terapii doustnej). Przeciwwskazaniami dla prowadzenia HTZ są : choroba niedokrwienna serca, niewydolność wątroby i inne jej schorzenia, krwawienia z dróg rodnych, ciąża, choroby dróg żółciowych, porfiria, rozpoznane zmiany nowotworowe (lub podwyższone ryzyko zachorowania na raka), mięśniaki macicy w wywiadzie, migreny.
Kobietom, u których stosowanie HTZ nie jest możliwe ze względu na wyżej wymienione schorzenia pozostają inne rodzaje terapii. Rekomendowane są na przykład fitoestrogeny i inne suplementy. Co istotne – zioła także są skuteczne w leczeniu uciążliwych skutków menopauzy, a ich stosowanie nie jest obciążone działaniami niepożądanymi. Suplementy sojowe zwiększają poziom estrogenów i zmniejszają częstość uderzeń gorąca, podobnie działają koniczyna czerwona oraz pluskwica groniasta. W niektórych przypadkach można zatem zastąpić terapię hormonami fitoterapią.

PODZIEL SIĘ: