Czy można przerwać hormonalną terapię zastępczą?

Naturalny proces jakim jest menopauza, dotyka każdego roku około 25 milionów kobiet na całym świecie. Wiele z nich decyduje się na hormonalną terapię zastępczą, jednak po pewnym czasie okazuje się, że dolegliwości wcale nie ustępują. Czy w takiej sytuacji można przerwać terapię?
Terapia hormonalna pozwala skutecznie zwalczać typowe dla menopauzy objawy, takie jak: uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, kołatanie serca, bezsenność, uczucie zmęczenia, stany lękowe i depresyjne, czy nawet problemy z koncentracją. Co więcej, pozwala skutecznie zahamować procesy starzenia się skóry i kości, zapobiega chorobom układu naczyniowo-krwionośnego, a nawet udarom mózgu. Ważne jest jednak, by odpowiednio wcześnie rozpocząć terapię, czyli około 45. roku życia, kiedy najczęściej pojawiaj się pierwsze objawy menopauzy. Czas prowadzenia terapii może być różny, w zależności od indywidualnego przypadku, standardowo wynosi ok. 3-4 lat, jednak zdarzają się i przypadki dwukrotnie dłuższego procesu leczenia.
W czasie prowadzenia terapii hormonalnej, stosuje się estrogeny różnego pochodzenia (pochodne naturalnego estrogenu, estrogeny zwierzęce otrzymywane z moczu źrebnych klaczy, a także fitoestrogeny, czyli preparaty pochodzenia roślinnego o słabszym działaniu estrogennym). Hormony mogą być podawane w formie doustnej (tabletkach), w postaci kremów, żelów i plastrów które działają przez skórę, domięśniowo, podskórnie (wstrzykiwane są specjalne implanty, które stosowane są tylko na zachodzie), a także dopochwowo w globulkach i kremach. Estrogen podawane są w różnych dawkach, dzięki czemu można regulować poziom hormonów we krwi.
Informacje te są niezwykle ważne, szczególnie wówczas, gdy nosimy się z zamiarem zaprzestania stosowania HTZ. Jeżeli terapia nie została w pełni ukończona, a my nie odczuwamy poprawy, lub też występują inne dolegliwości (uczucie puchnięcia, nadmierne przybieranie na wadze), warto zastanowić się nad zmianą przyjmowanych dawek. Oczywiście istnieje możliwość przerwania terapii w dowolnym momencie, jednak grozi to natychmiastowym powrotem dolegliwości, które mogą być jeszcze intensywniejsze niż przed rozpoczęciem procesu leczenia.

PODZIEL SIĘ: