HTZ a cukrzyca

Hormonalna terapia zastępcza minimalizuje u kobiet objawy klimakterium. Może również znacząco przyczynić się o redukcji objawów osteoporozy i dolegliwości układu krążenia.Jednakże istnieją pewne przeciwskazania w stosowaniu tego rodzaju leczenia.

Należą do nich: krwawienia z dróg rodnych bez ustalonej przyczyny choroba niedokrwienna serca,zakrzepica żył głębokich, czynne choroby wątroby, rozpoznany rak sutka, rak trzonu macicy (lub wzmożone ryzyko ich wystąpienia); choroby dróg żółciowych, migrena. Nie do końca wiadomo też, jak terapia działa na kobiety cierpiące na cukrzycę. Brak odpowiednich badań klinicznych, aby budować daleko idące wnioski.
Efektywność terapii hormonalnej w wypadku cukrzycy nie została na razie potwierdzona, jakkolwiek stwierdzono pewne pozytywne skutki podawania estrogenów w grupie takich pacjentek – są wśród nich – obniżenie złego cholesterolu oraz redukcja zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe. Można zatem przypuszczać, że podobnie jak u kobiet zdrowych, HTZ będzie także u kobiet z cukrzycą: obniżać ryzyko osteoporozy czy chorób układu krążenia. Należy przy tym pamiętać, że diabetyczki są bardziej narażone na rozwój tych chorób. Ponad to przy leczeniu hormonalnym występują obawy, jaki ma ono wpływ na tolerancję węglowodanów, przemiany glukozy i metabolizm lipidów u pacjentek z cukrzycą. Nie bez znaczenia pozostaje też ryzyko wzrostu ciśnienia krwi (choć udowodniono, że u niektórych chorych na cukrzycę terapia hormonalna skutkowała jego obniżeniem). Dlatego wprowadzenie HTZ u diabetyczek wiąże się z koniecznością wzmożonej kontroli, prowadzenia większej ilości badań okresowych oraz częstszych konsultacji (przy jednoczesnym zaakceptowaniu, że efekty terapii mogą nie być tak dobre jak u osób zdrowych).

PODZIEL SIĘ: