Hormonalna terapia tabletki
Zmiany o podłożu hormonalnym charakterystyczne dla okresu menopauzy mogą dawać bardzo uciążliwe objawy. Dotyczą one zarówno fizjologii kobiety, jak i jej psychicznego funkcjonowania. Współczesna medycyna ma jednak odpowiedź na owe dolegliwości. Hormonalna terapia zastępcza – mimo, iż nie jest przeznaczona dla każdej pani (z uwagi na przeciwwskazania oraz ewentualne skutki uboczne) – cieszy się coraz większą popularnością. HTZ zostało pierwszy raz zastosowane ponad pół wieku temu i od tamtego czasu zmienił się zarówno dominujący skład preparatów, jak i forma ich podawania.
Czynniki indywidualne.
Mimo dostępnych na rynku plastrów, globulek i kremów dopochwowych czy wkładek domacicznych, wciąż największe powodzenie mają suplementy w tabletkach (szczególnie w naszym kraju). Taki sposób podawania leku ma swoje wady, ale i zalety. Terapia zakłada przyjmowanie hormonów – estrogenów wraz z progesteronami (chyba, że pacjentka przeszła operację usunięcia macicy, wtedy wskazany jest tylko estrogen). Dawka leku oraz sposób podawania zależy od czynników indywidualnych. Jeśli kobieta dopiero wchodzi w okres menopauzy zaleca się terapię sekwencyjną (naprzemiennie progesteron i estrogen, z przerwą na krwawienie miesięczne), z kolei u starszych pacjentek lepszym rozwiązaniem jest terapia ciągła. Tabletki charakteryzują się wyższym stężeniem hormonów, niż np. plastry. Nie powodują również skórnych reakcji alergicznych.
Kłopot z tabletkami.
Przyjmowanie tabletek może być kłopotliwe, ponieważ trzeba pamiętać o regularnym zażywaniu specyfiku. Niemniej – ich dużą zaletą jest fakt, że nie ma ograniczeń co do wieku, w jakim można je stosować, ani wagi (z kolei plastry przy dużej nadwadze mogą być nieskuteczne). Rodzaj terapii HTZ zawsze musi być skonsultowany ze specjalistą, pomoże on nie tylko dobrać odpowiednią metodę, ale i dawkę. Bardzo istotne jest również regularne wykonywanie badań kontrolnych. Każda ingerencja w gospodarkę hormonalną musi być bowiem monitorowana.