Metody leczenia objawów menopauzy

Metody leczenia objawów menopauzy

Zgodnie z danymi statystycznymi, każdego roku, blisko 25 milionów kobiet na całym świecie przechodzi menopauzę. Tylko 1/3 z nich wolna jest od typowych objawów przekwitania. Pozostałe mają do swej dyspozycji, mniej lub bardziej skuteczne, metody zwalczania przykrych dolegliwości.
Z objawami menopauzy można walczyć na różne sposoby, począwszy od diety, poprzez stosowanie suplementów diety i ziół, na hormonalnej terapii zastępczej kończąc. W rzeczywistości wybór odpowiedniej metody uzależniony jest od indywidualnych potrzeb kobiety (stopnia intensywności odczuwanych dolegliwości), oraz lekarza pod którego opieką się znajduje. O ile dieta i jej suplementacja nie wymagają stałej kontroli medycznej, tak zastosowanie HTZ to konieczność regularnie prowadzonych badań i wizyty u specjalisty.
Pośród lekarzy, naukowców i badaczy, zdania na temat zastosowania, skuteczności i bezpieczeństwa hormonalnej terapii zastępczej są podzielone. Według dużej grupy przeciwników HTZ, zastosowanie tej terapii, może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia kobiety. Tymczasem najnowsze badania wykazują niską szkodliwość HTZ, a co więcej potwierdzają jej korzystne działanie na funkcjonowanie całego organizmu w czasie przekwitania, a także w okresie postmenopauzalnym.
Najważniejsza jest jednak opieka specjalisty, który odpowiedni zestaw leków, przepisze na podstawie przeprowadzonych badań. Jeżeli zastanawiasz się, czy zastosować HTZ, i masz wątpliwości co to jej skuteczności i bezpieczeństwa, porozmawiaj na ten temat ze swoim lekarzem. Powinien on przeprowadzić wnikliwy wywiad, na temat przebytych chorób, historii przypadków nowotworowych zmian w Twojej rodzinie, przeprowadzić badanie ginekologiczne, skontrolować aktualny stan piersi, zlecić badanie mammograficzne, a także USG dróg rodnych. Dodatkowo niezbędne będą szczegółowe badania krwi, włącznie z krzepliwością krwi, a nawet wykonanie próby wątrobowej.
Dobór odpowiednich dawek leków, możliwy jest tylko i wyłącznie na podstawie badań cytohormonalnych i wyników stężenia hormonów we krwi. Jeżeli Twój lekarz, przepisze Ci leki bez uprzednich badań, koniecznie skontaktuj się z innym specjalistą.

Podobne artykuły »

LeczenieNMT.pl »

Nietrzymanie moczu to dla wielu wstydliwy problem, który utrudnia normalne funkcjonowanie w społecze ...

Nietrzymanie moczu to wstydliwa dolegliwość. Często borykają się z nią kobiety po urodzeniu dziecka. ...

Infekcje pęcherza i dróg moczowych dotykają zdecydowanie częściej kobiet niż mężczyzn. Budowa naszyc ...

Otyłość stanowi poważny problem społeczny. Co roku wzrasta liczba osób dotkniętych tą przypadłością. ...

Nietrzymanie moczu może dotknąć także kobiety w trakcie ciąży i po porodzie. W tym czasie mięśnie dn ...

Wideo »

Google+ »