Metody leczenia objawów menopauzy

Zgodnie z danymi statystycznymi, każdego roku, blisko 25 milionów kobiet na całym świecie przechodzi menopauzę. Tylko 1/3 z nich wolna jest od typowych objawów przekwitania. Pozostałe mają do swej dyspozycji, mniej lub bardziej skuteczne, metody zwalczania przykrych dolegliwości.
Z objawami menopauzy można walczyć na różne sposoby, począwszy od diety, poprzez stosowanie suplementów diety i ziół, na hormonalnej terapii zastępczej kończąc. W rzeczywistości wybór odpowiedniej metody uzależniony jest od indywidualnych potrzeb kobiety (stopnia intensywności odczuwanych dolegliwości), oraz lekarza pod którego opieką się znajduje. O ile dieta i jej suplementacja nie wymagają stałej kontroli medycznej, tak zastosowanie HTZ to konieczność regularnie prowadzonych badań i wizyty u specjalisty.
Pośród lekarzy, naukowców i badaczy, zdania na temat zastosowania, skuteczności i bezpieczeństwa hormonalnej terapii zastępczej są podzielone. Według dużej grupy przeciwników HTZ, zastosowanie tej terapii, może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia kobiety. Tymczasem najnowsze badania wykazują niską szkodliwość HTZ, a co więcej potwierdzają jej korzystne działanie na funkcjonowanie całego organizmu w czasie przekwitania, a także w okresie postmenopauzalnym.
Najważniejsza jest jednak opieka specjalisty, który odpowiedni zestaw leków, przepisze na podstawie przeprowadzonych badań. Jeżeli zastanawiasz się, czy zastosować HTZ, i masz wątpliwości co to jej skuteczności i bezpieczeństwa, porozmawiaj na ten temat ze swoim lekarzem. Powinien on przeprowadzić wnikliwy wywiad, na temat przebytych chorób, historii przypadków nowotworowych zmian w Twojej rodzinie, przeprowadzić badanie ginekologiczne, skontrolować aktualny stan piersi, zlecić badanie mammograficzne, a także USG dróg rodnych. Dodatkowo niezbędne będą szczegółowe badania krwi, włącznie z krzepliwością krwi, a nawet wykonanie próby wątrobowej.
Dobór odpowiednich dawek leków, możliwy jest tylko i wyłącznie na podstawie badań cytohormonalnych i wyników stężenia hormonów we krwi. Jeżeli Twój lekarz, przepisze Ci leki bez uprzednich badań, koniecznie skontaktuj się z innym specjalistą.

Podobne artykuły »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

LeczenieNMT.pl »

Nietrzymanie moczu (NTM) według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest jednym z dziesięciu najpowa ...

Sięgając pamięcią wstecz, do dzisiaj wspominasz wypady na ryby z ojcem lub dziadkiem, którzy uczyli ...

Od kilku lat jesteś sam. Jakoś oswoiłeś się z myślą, że ukochanej nie ma już u twego boku. Zaczynasz ...

Dzieci mieszkają kilkaset kilometrów od domu rodzinnego i odwiedzają Cię stosunkowo rzadko, zaś ukoc ...

Odkąd zaczęłaś zmagać się z nietrzymaniem moczu coraz więcej czasu spędzasz w domu. Eleganckie garso ...

Wideo »

Google+ »