Wady i zalety hormonalnej terapii zastępczej

Na temat hormonalnej terapii zastępczej, wciąż krąży wiele mitów. Pomimo wieloletnich badań, obserwacji i udoskonaleń, wciąż metoda ta wzbudza wiele kontrowersji. Jakie są wady i zalety HTZ?
Do najważniejszych zalet hormonalnej terapii zastępczej, niewątpliwie można zaliczyć:
1. skuteczne łagodzenie zaburzeń towarzyszących menopauzie,
2. spowolnienie procesu starzenia i korzystny wpływ na kobiecą urodę,
3. zabezpieczenie przed osteoporozą (a przynajmniej w znacznym stopniu hamuje jej rozwój),
4. zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia i udarów mózgu, a prawdopodobnie także przeciwdziałanie chorobie Alzheimera.
Zalet HTZ jest znacznie więcej, wszystko bowiem zależy od indywidualnego przypadku. Ważne jest jednak, aby prowadzenie terapii hormonalnej poprzedzało wykonanie specjalistycznych badań lekarskich. Na podstawie wywiadu ogólnego, badania ginekologicznego, kontroli piersi, szczegółowych wyników badań krwi, próby wątrobowej i innych niezbędnych badań zleconych przez lekarza, dopiera się odpowiednią terapię hormonalną. Wynika to przede wszystkim z tego, że tylko analiza poziomu hormonów we krwi, a także badania cytohormonalne, umożliwiają lekarzowi na właściwą ocenę stopnia niedoboru hormonów, a co za tym idzie może on dobrać dla pacjentki odpowiednie dawki leków.
Do najczęściej wymienianych wad HTZ, należy: wpływ na rozwój nowotworów piersi, problem z utrzymaniem właściwej wagi, a także brzydkie zmiany skórne. Okazuje się jednak, że prawidłowo przeprowadzona terapia, nie tylko nie jest szkodliwa dla zdrowia i urody kobiety, ale i skutecznie minimalizuje ryzyko zachorowania na raka sutka czy macicy. Problem polega jednak na odpowiednim doborze terapii. Faktem jest też, że w rzeczywistości HTZ, nie może być stosowana u pacjentek z grupy ryzyka chorób nowotworowych i u których już wykryto zmiany nowotworowe. Dla wszystkich innych, jest w pełni bezpieczna, o ile dawki leków zostaną prawidłowo dobrane.

PODZIEL SIĘ: