Menopauza HTZ

Menopauza sprawia, że w organizmie kobiety gospodarka hormonalna ulega dysregulacji. Ściślej rzecz ujmując- wpływ na to ma głównie okres premenopauzalny, w którym to przestaje być produkowany estrogen. Sama menopauza, a więc ostatnia miesiączka jest tylko jednym z etapów klimakterium i przypada na ogół na 51 rok życia kobiety. Począwszy od okresu premenopauzalnego pojawiają się różnego rodzaju uciążliwe objawy związane ze stopniowym zanikaniem estrogenów. Najpierw są to „jedynie” uderzenia gorąca, potliwość, suchość pochwy czy zmienność nastrojów oraz bezsenność, jednak w miarę upływu czasu objawy narastają i coraz mocniej wpływają na funkcjonowanie organizmu (wzrost poziomu cholesterolu, nietrzymanie moczu, problemy z krążeniem etc.).

Hormonalna terapia.

Terapię hormonalną warto rozpocząć już po zaobserwowaniu pierwszych symptomów – wtedy daje ona najlepsze efekty. Z drugiej strony HTZ jest wskazana głównie u pań, u których objawy są nasilone, istnieje wysokie ryzyko osteoporozy, zaniku błony śluzowej pochwy i macicy. Terapia HTZ polega na przyjmowaniu hormonów – obecnie głównie estrogenów z progestagenami, w różnorodnej formie (od tabletek, poprzez zastrzyki, aż po plastry, maści dopochwowe, globulki, wkładki czy…dostępne na zachodzie aerozole do nosa).

Kontrola specjalistów.

Zbyt późne rozpoczęcie terapii może zwiększać ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i powikłań. Te pierwsze są co prawda przejściowe, jednak uciążliwe, i mogą stanowić m.in. nieregularne krwawienia, wymioty, nudności, problemy z cerą, bóle piersi, suchość pochwy. Wbrew potocznym opiniom terapia ta nie powoduje jednak tycia, a wręcz przeciwnie – pomaga przywrócić naturalną przemianę materii. HTZ zawsze musi być przeprowadzana pod kontrolą specjalisty, z zachowaniem procedur, z dostępem do kontrolnych badań.

PODZIEL SIĘ: