HTZ plastry czy tabletki

HTZ plastry czy tabletki
Brett Jordan z Unsplash

Hormonalna terapia zastępcza zyskuje coraz większą popularność wśród kobiet doświadczających pierwszych objawów menopauzy (bądź obawiających się dolegliwości mających wkrótce nadejść). Współcześnie udało się zminimalizować ryzyko powikłań w tej terapii, odczarowano również wiele mitów związanych z HTZ (jak np. tycie w wyniku stosowania tabletek czy plastrów).

Rodzaje terapii.

W zależności od stopnia nasilenia objawów menopauzy, wieku pacjentki oraz jej ogólnego stanu zdrowia, lekarz dobiera w porozumieniu z nią właściwy rodzaj terapii. Obecnie można decydować spośród większej niż kiedyś listy opcji. W zależności od składu preparatu na przykład dostępne są: terapia wyłącznie progestagenem – stosowana w nieprawidłowościach z zakresu krwawienia miesięcznego; terapia wyłącznie estrogenami – zalecana jedynie tym kobietom, którym usunięto macicę, w celu uzupełnienia niedoboru estrogenów; terapia z użyciem obu składników – stosowana w większości wypadków, z uwagi na niski poziom zagrożenia nowotworem błony śluzowej macicy (które to byłoby wysokie w wypadku leczenia jedynie estrogenem). Inne rozróżnienie w ramach HTZ polega na częstotliwości przyjmowania preparatów.

Terapia sekwencyjna.

W terapii sekwencyjnej estrogeny i progestagen stosuje się naprzemiennie (w postaci tabletek lub plastrów), zachowane zostają krwawienia miesięczne; w leczeniu ciągłym złożonym oba leki podawane są codziennie, dzięki czemu menstruacja się nie pojawia. Można się również zdecydować na terapii

miejscową, zalecaną szczególnie u kobiet, które mają problemy z suchością pochwy, podrażnieniami (terapia ma postać globulek lub kremów, a ostatnio również tabletki dopochwowej).

Leki.

Jeśli chodzi o postać leków to ostatnimi czasy plastry wypierają tabletki. Mogą one zawierać jednocześnie progestagen i estrogeny. Plastry nie są zalecane w przypadku znacznej nadwagi (z uwagi na dużą ilość podskórnej tkanki tłuszczowej). Na ogół HTZ rozpoczyna się od niewielkiej dawki, dostosowanej do potrzeb pacjentki.

Dużą zaletą plastrów jest wygoda ich stosowania – nie trzeba pamiętać o codziennym dawkowaniu.

PODZIEL SIĘ: