Hormonalna terapia plastry

Współcześnie formy leczenia są znacznie bardziej różnorodne niż przed laty. Dotyczy to również odkrytej w latach 60 ubiegłego wieku hormonalnej terapii zastępczej. Jest ona stosowana w celu złagodzenia uciążliwych objawów menopauzy u kobiet (ale nie tylko – HTZ ma także zastosowanie w leczeniu zespołu policystycznych jajników). Terapia hormonalna niegdyś sprowadzała się do przyjmowania estrogenów w formie tabletek. Z czasem zmieniono skład preparatów, dodając do nich progesteron (co pozwoliło na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia nowotworu piersi czy raka endometrium). Zaczęły się również pojawiać nowe formy ich przyjmowania.

Zalety plastrów.

Na chwilę obecną na rynku dostępne są: globulki i kremy dopochwowe (leki działające miejscowo pozwalają zwalczać takie objawy jak dyspareunia, NTM, ale też radzą sobie z ogólnoustrojowymi symptomami), wkładki domaciczne, zastrzyki hormonalne (wyjątkowo wygodne, bo aplikowane raz na kilkadziesiąt dni) oraz (coraz popularniejsze, również w Polsce) plastry. Plastry są nasączone odpowiednią dawką hormonów. Jako, iż zawierają jednocześnie progestagen i estrogeny są wygodne w zastosowaniu. Uwalniają podskórnie optymalną ilość hormonów, należy jednak zauważyć, że ich stężenie jest niższe niż w przypadku tabletek. Dzięki temu plastry nie obciążają wątroby ani trzustki. Plastry nie są właściwym rozwiązaniem dla każdej kobiety.

Problem z nadwagą.

Niestety wysoka nadwaga znacznie zmniejsza ich skuteczność. Należy również pamiętać o tym, by za każdym razem naklejać plaster w nowe miejsce (najlepiej w okolicach pępka, ud, przedramion), na gładkiej skórze pozbawionej znamion czy skaleczeń. W tej formie leczenia również istnieje możliwość zachowania miesiączki (przy terapii sekwencyjnej). HTZ pomaga uniknąć przykrych objawów towarzyszących menopauzie a także zapobiegać chorobom wywołanym przez zaburzenia gospodarki hormonalnej. Zarówno jednak sposób dawkowania jak i stężenie hormonów musi być ustalone przez lekarza specjalistę. Konieczna jest również wzmożona troska o zdrowie wyrażana w optymalnej diecie oraz regularnych badaniach kontrolnych (krwi, moczu, ale też cytologii oraz mammografii).

PODZIEL SIĘ: