Hormonalna terapia menopauza

Menopauza to termin medyczny oznaczający ostatnią miesiączkę w życiu kobiety (przypadającą około 50 – 51 roku życia). Potocznie jednak używa się tego określenia dla opisania całego procesu przekwitania. Proces ów przebiega różnie w zależności od uwarunkowań genetycznych, ale i środowiskowych (związanych z prowadzonym stylem życia, dietą, nałogami). Często menopauzie towarzyszą różnego rodzaju uciążliwe objawy. Wynikają one w dużej mierze z zachwiania równowagi hormonalnej organizmu (kiedy jajniki przestają produkować estrogen dochodzi do powolnego spadku jego stężenia, aż do całkowitego zaniku).

Dolegliwości w menopauzie.

Można do nich zaliczyć m.in.: zawroty głowy, nadmierną potliwość, gorączkę, uderzenia gorąca, kołatanie serca, problemy z krążeniem, z nietrzymaniem moczu, skłonności do zatorów i zakrzepów (wywołujących groźne choroby). Zmiany fizjologiczne obejmują również pogorszenie się elastyczności skóry, a także zanik tkanki kostnej wiodący do osteoporozy w przyszłości. Hormonalna terapia zastępcza pomaga pozbyć się doraźnych problemów, ale też stanowi element profilaktyki schorzeń układu kostnego, naczyniowego, sercowego. HTZ może być dobrane do indywidualnych potrzeb pacjentki – ogólnie rzecz biorąc sprowadza się do podawania estrogenów (z progestagenami) tak, aby przywrócić równowagę w organizmie.

Preparaty hormonalne.

Preparaty hormonalne można otrzymać tabletkach czy plastrach, ale też w formach do stosowania miejscowego, jak żele, globulki, pierścienie czy wkładki dopochwowe. Sama hormonalna terapia nie wystarczy, aby zapewnić sobie dobrą kondycję podczas menopauzy. Dobrze jest uzupełnić ją o odpowiednią dietę (bogatą w witaminy i minerały, w szczególności wapń), ruch na świeżym powietrzu oraz regularne profilaktyczne badania.

PODZIEL SIĘ: