Klimakterium HTZ
Klimakterium to taki okres w życiu kobiety, który można podzielić na kilka faz – premenopauzalną (z pierwszymi objawami, takimi jak nieregularne miesiączki i uderzenia gorąca), menopauzę właściwą (całkowite ustanie krwawień przypadające na 50 rok życia), oraz pomenopauzalną. Zmiany zachodzące przez cały ten okres są wynikiem utraconej równowagi hormonalnej (powodowanej zaprzestaniem wytwarzania estrogenu w organizmie). Klimakterium nie jest co prawda niczym niezwykłym, niemniej jego objawy mogą być wyczerpujące i uniemożliwiać normalne funkcjonowanie.
Hormonalna terapia zastępcza.
Stąd – można wyróżnić co najmniej kilka sposobów na łagodzenie tych symptomów fizycznych (uderzenia gorąca, nietrzymanie moczu, suchość pochwy, przewlekłe zmęczenie, bóle mięśni, stawów) oraz psychicznych (depresji, lęków, bezsenności). Hormonalna terapia zastępcza opiera się na podawaniu żeńskich hormonów płciowych (estrogenów wraz z progestagenami) w celu przywrócenia równowagi. Mogą one być podawane w różnorodnych postaciach (tabletek, plastrów, globulek czy maści dopochwowych, zastrzyków…) i stężeniach.
Konsultacje ze specjalistami.
Im wcześniej po zaobserwowaniu pierwszych objawów klimakteryjnych rozpocznie się terapia, tym lepiej, należy jednak pamiętać, by zacząć ją od najmniejszych dawek, stopniowo zwiększając jeśli zajdzie taka potrzeba. Na to, jaki sposób podawania HTZ będzie najkorzystniejszy, ma wpływ co najmniej kilka czynników – stan zdrowia pacjentki, jej wiek, waga (np. plastry nie nadają się dla kobiet z dużą nadwagą). Każdorazowo warto sposób terapii skonsultować ze specjalistą, nie zapominając jednocześnie o wprowadzeniu zdrowej diety, regularnych ćwiczeń fizycznych oraz badań profilaktycznych.