Skutki uboczne stosowania HTZ

Skutki uboczne stosowania HTZ

Wiele kobiet obawia się stosowania hormonalnej terapii zastępczej, ponieważ wciąż pokutują przekonania o występowaniu negatywnych skutków ubocznych, takich jak tycie, problemy z cerą czy większe ryzyko zachorowania na nowotwory piersi. Czy każda terapia HTZ niesie za sobą skutki uboczne?
Temat HTZ, należy rozpocząć od tego, że aktualnie stosuje się kilka wariantów, tej budzącej wiele kontrowersji, metody leczenia objawów menopauzy. Różne typy hormonów, ich kombinacje oraz stężenie w poszczególnych lekach, pozwalają na niezwykle staranny dobór terapii do indywidualnych potrzeb pacjentki. Przy prawidłowo dobranej terapii, nie powinny pojawiać się żadne niepożądane efekty uboczne. Nawet jeżeli na skutek podawanych leków, pojawia się inne dolegliwości, należy wziąć pod uwagę fakt, że na różnych etapach terapii, mogą one występować, jednak mają charakter przejściowy. Osoby zaniepokojone nagłymi dolegliwościami, powinny skontaktować się ze swoim lekarzem i omówić problem.
Współcześnie stosowane leki w ramach terapii hormonalnej, zostały tak udoskonalone, że odsetek ubocznych działań terapii, jest znacznie niższy niż kilka lat temu. Do typowych objawów pojawiających się w pierwszych miesiącach stosowania hormonalnej terapii zastępczej należą: mdłości, uczucie napięcie w podbrzuszu, tkliwość piersi, lekkie zawroty głowy, a także plamienia z pochwy.
Jeżeli kobieta zaobserwuje u siebie nasilone negatywne efekty stosowania terapii, warto przedyskutować temat zmniejszenia dawek podawanych leków. W przypadku niskodawkowej terapii hormonalnej, skutki uboczne są znacznie rzadziej odnotowywane, a nawet jeżeli występują to w krótkim czasie ustępują samoistnie. To co ważniejsze, ustąpienie dolegliwości wywołanych HTZ, nie obniża jej skuteczności.

PODZIEL SIĘ: