Opinie lekarzy o HTZ
Zarówno w książkach, jak i w prasie czy internecie krąży wiele często sprzecznych opinii na temat HTZ (hormonalnej terapii zastępczej). Nie dajmy się zwieść pogłoskom, mitom i oskarżeniom, przyjrzyjmy się temu zagadnieniu od strony medycznej, bo tak naprawdę tylko taka powinna nas interesować.
Co mówią wyniki badań?
Niestety brak jednomyślności w tej kwestii dosięga nie tylko prasę publicystyczną, ale także i naukową. Liczne badania, jakie zostały przeprowadzone w tej dziedzinie dają niemiarodajne wyniki. Wiele głośnych eksperymentów ma poważne błędy i tworzy sprzeczne wyniki. Część z nich np. stwierdza, że HTZ stosowane u kobiet po menopauzie powyżej 5 lat istotnie podnosi ryzyko raka piersi, istotnie, bo aż do 40%. Inne badania z kolei wskazują na to, że hormonalna terapia zamienna zmniejsza śmiertelność kobiet w okresie przekwitania aż o 50% i stanowi świetną ochronę przed nowotworami. Dlatego ze strony środowiska naukowego pojawiają się zarówno głosy za HTZ, jak i przeciw.
Lekarze za HTZ
Pomimo tak wielu różnych wyników badań znaczna część praktyków uważa, że jeżeli właściwie dobierzemy dawkowanie w hormonalnej terapii zastępczej, to okaże się ona skuteczna i bezpieczna – ważne są tu regularne wizyty u lekarza i kontrola efektów. Dodatkowo prawidłowo przeprowadzona HTZ nie działa rakotwórczo, a wręcz przeciwnie – stanowi profilaktykę nowotworów hormonozależnych. Ponadto zmniejsza ryzyko śmierci z powodu choroby niedokrwiennej serca, obniża ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, poprawia jakość snu i zmniejsza ryzyko potencjalnego wystąpienia choroby Alzheimera.
Lekarze przeciwko HTZ
Nie można oczywiście pominąć opinii tych, którzy są przeciw hormonalnej terapii zastępczej. Według przeciwników HTZ, powoduje ona m.in. dwukrotny wzrost ryzyka raka sutka w czasie przebiegu terapii czy też zwiększenie ryzyka otępienia po 65 roku życia. Warto dodać, że wraz z rozwojem terapii głosy przeciw jej stosowaniu zaczynają stopniowo słabnąć, ponieważ skutki uboczne stają się naprawdę minimalne.
Odpowiednio dobrana terapia biorąca pod uwagę wiek, masę ciała, ogólny stan zdrowia, potrzeby i oczekiwania pacjentek nie powoduje praktycznie żadnych skutków ubocznych. Nawet, jeśli takowe się pojawią, są one szybko neutralizowane.