Menopauza leczenie

menopauza leczenie

Klimakterium – to powolny proces, kończący okres reprodukcyjny w życiu kobiety. Menopauza to tylko jeden z etapów, ostatnia miesiączka, przypadająca zwykle około 50 roku życia.

Często kobiety źle znoszą proces przekwitania, wiąże się ono bowiem z takimi objawami jak: uderzenia gorąca, zawroty głowy, nadpotliwość, stany podgorączkowe, kołatanie serca, poszerzenia drobnych naczyń krwionośnych, podwyższenie ciśnienia, a także depresje, drażliwość, obniżenie koncentracji. Dochodzi do wielu zmian natury fizjologicznej : pogarsza się elastyczność skóry, pojawiają się przebarwienia, występować może skłonność do nietrzymania moczu, włóknienie tkanki sutka, zanik tkanki kostnej prowadzący do osteoporozy. Kobiety są też bardziej narażone na choroby serca, udar mózgu, zwiększa się poziom złego cholesterolu.
Objawy te można łagodzić – zarówno za pomocą hormonalnej terapii zastępczej jak i zmiany stylu życia i działań profilaktycznych. Co istotne, HTZ można dobrać indywidualnie do pacjentki, dostępne są bowiem leki z różnymi stężeniami estrogenów. Preparaty hormonalne dostępne są w tabletkach, żelu, pierścieniach dopochwowych, zastrzykach, plastrach na skórę. Ważnym elementem w walce z niekorzystnymi przejawami menopauzy jest też odpowiednia dieta – obfitująca w owoce, warzywa, zboża, wapń i witaminę D, oraz uboga w tłuszcze zwierzęce, redukująca ilość kawy i alkoholu wysokoprocentowego do minimum.
Można również przyjmować leki niehormonalne, o właściwościach zmniejszających ciśnienie krwi; a problemy ze skórą rozwiązywać przy pomocy odpowiednich preparatów kosmetycznych (w tym tych z apteki, o skoncentrowanym działaniu). Bardzo istotne jest również całkowite rzucenie palenia- może ono bowiem nie tylko przyspieszać menopauzę, ale też zwiększać ryzyko osteoporozy czy chorób serca. O prozdrowotnych właściwościach regularnej aktywności fizycznej nie trzeba chyba nikogo przekonywać.
W tym wypadku – ćwiczenia pomagają utrzymać odpowiednią wagę, redukować fale gorąca, wzmocnić odporność i wytrzymałość kości, a także – co nie bez znaczenia – poprawiają samopoczucie.

Podobne artykuły »

LeczenieNMT.pl »

Osoby borykające się z wadą wzroku ze względu na mniejsze pole widzenia mogą czuć się ograniczeni w ...

Jak sobie radzić doraźnie z nietrzymaniem moczu i jak je skutecznie leczyć? W tej wstydliwej chorobi ...

Według Światowej Organizacji Zdrowia, nietrzymanie moczu (NTM) dotyka od 10 do nawet 15% społeczeńst ...

Problemy z układem moczowym bywają krępujące zwłaszcza wśród pań. Jakie są przyczyny nietrzymania mo ...

Ciąża to cudowny stan, podczas którego następuje wiele zmian zarówno w psychice jak i codziennym fun ...

Wideo »

Google+ »