Łagodzenie objawów menopauzy

Przekwitanie stanowi naturalny etap w życiu kobiety. Zmiany natury fizjologicznej i hormonalnej przygotowują nas na nadejście starości. Klimakterium dzielimy na okres premenopauzalny (czyli przed ostatnią miesiączką), okołomenopauzalny oraz postmenopauzalny.
Menopauza – czyli ostatnia miesiączka występuje zazwyczaj około 50 roku życia. Jednak już w okresie premenopauzalnym kobieta może doświadczyć szeregu objawów, takich jak: nieprawidłowe krwawienia miesięczne (cykle nieregularne, skrócone, wydłużone, nadmierne krwawienia, plamienia), zaostrzenie się objawów zespołu przedmiesiączkowego (wzrost masy ciała, bolesność piersi, wzdęcia, zaburzenia nastroju: niepokój, drażliwość), wzrost aktywności mitotycznej komórek gruczołu sutkowego i endometrium oraz pojawienie się charakterystycznego śluzu szyjkowego.
Już w okresie premenopauzalnym można podawać leki (progesteron naturalny), prowadząc terapię aż do wystąpienia objawów menopauzy właściwej. Zalecane przy dolegliwościach jest też stosowanie preparatów i suplementów przeciwobrzękowych, przeciwwysiękowych oraz wzmacniających i tonizujących naczynia krwionośne.
Podczas menopauzy zmienia się poziom hormonów w organizmie.Proces może przebiegać bezobjawowo, jednak najczęściej występują takie jego oznaki jak: uderzenia gorąca, zaburzenia naczynioruchowe, niewielkie zaburzenia psychiczne, bóle głowy, zmęczenie, wyczerpanie, zaburzenia czucia rąk, przybór masy ciała, zaczerwienienia pojawiające się na twarzy, szyi czy klatce piersiowej. Często towarzyszą menopauzie bóle stawów, mięśni, zaburzenia urologiczne (problem z wysiłkowym nietrzymaniem moczu).Charakterystyczne są również zaburzenia psychiczne, takie jak nerwowość, niekiedy depresja, bezsenność. Dlatego – łagodzenie objawów menopauzy jest istotne zarówno z punktu widzenia zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, oraz poprawy jakości życia.
Większość objawów można złagodzić. Oprócz stosowania HTZ (niewątpliwie przynoszącego wyraźne korzyści) dostępne są również innego rodzaju preparaty jak fitoestrogeny.
Są one dostępne w wielu aptekach bez recepty. Nie występują przeciwskazania przy ich stosowaniu, mimo to warto skonsultować się z ginekologiem przed rozpoczęciem takiej naturalnej terapii. Fitoestrogeny występują nie tylko w formie farmaceutyków, ale także w produktach spożywczych (takich jak soja, surowe warzywa). Dieta kobiet w tym szczególnym okresie powinna być bogata w wapń i witaminę D (na mocne kości), kwas foliowy, witaminę B12 (zapobiegającą rozwojowi anemii), żelazo oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Warto także zatroszczyć się o odpowiedni poziom aktywności fizycznej na co dzień. Przede wszystkim warto jednak pamiętać, że menopauza to nie choroba, a jedynie stan, w którym ciało kobiety zmienia się i wymaga szczególnej troski.

PODZIEL SIĘ: