HTZ podawanie

HTZ plastry czy tabletki

HTZ wprowadza się, by zminimalizować dolegliwości związane z menopauzą, oraz zmniejszyć ryzyko występowania groźnych chorób w przyszłości. HTZ pozwala na przywrócenie zachwianej równowagi hormonalnej w organizmie, dzięki czemu objawy związane z niedoborem estrogenów przestają być dokuczliwe. A mowa tu zarówno o fizycznych jak i psychicznych symptomach, mogących skutecznie uniemożliwić normalne funkcjonowanie kobiecie po 40 roku życia. Oczywiście terapia HTZ musi być rozpoczęta w porozumieniu ze specjalistą, w ustalonej przez niego dawce oraz optymalnie dobranej do potrzeb pacjentki formie.

Tabletki i plastry.

Zazwyczaj terapię rozpoczyna się od niewielkiej dawki, którą ewentualnie stopniowo się zwiększa. Można wybierać zarówno między składem preparatu, jak i jego formą oraz drogą podania. Najczęściej stosowane są tabletki, ale plastry nasycone hormonami również zyskują na popularności. Ich użycie jest o wiele wygodniejsze, bowiem nie trzeba pamiętać o codziennym dawkowaniu. Oprócz tych form dostępne są również zastrzyki hormonalne (bardzo wygodne w stosowaniu), dopochwowe kremy, globulki, pierścienie oraz wewnątrzmaciczne wkładki (o przeznaczeniu miejscowym, ukierunkowanym zwłaszcza na redukcję suchości pochwy). Z niedostępnych w Polsce preparatów na uwagę zasługują również implanty podskórne.

Sposoby podawania HTZ.

Podczas terapii podaje się głównie estrogeny, najczęściej w połączeniu z gestagenami. Można przyjmować preparat w sposób ciągły lub sekwencyjny (naprzemiennie estrogeny i progestagen, plus kilkudniowy okres przerwy). W przypadku terapii sekwencyjnej dochodzi do krwawień miesięcznych, natomiast w ciągłej – nie. Sposób podawania HTZ może się różnić w zależności od potrzeb pacjentki – optymalne efekty będą zależały zarówno od nasilenia objawów, wieku pacjentki jak i jej sposobu życia, oraz wagi.

PODZIEL SIĘ: