HTZ plastry czy tabletki

HTZ plastry czy tabletki

Hormonalna terapia zastępcza zyskuje coraz większą popularność wśród kobiet doświadczających pierwszych objawów menopauzy (bądź obawiających się dolegliwości mających wkrótce nadejść). Współcześnie udało się zminimalizować ryzyko powikłań w tej terapii, odczarowano również wiele mitów związanych z HTZ (jak np. tycie w wyniku stosowania tabletek czy plastrów).

Rodzaje terapii.

W zależności od stopnia nasilenia objawów menopauzy, wieku pacjentki oraz jej ogólnego stanu zdrowia, lekarz dobiera w porozumieniu z nią właściwy rodzaj terapii. Obecnie można decydować spośród większej niż kiedyś listy opcji. W zależności od składu preparatu na przykład dostępne są: terapia wyłącznie progestagenem – stosowana w nieprawidłowościach z zakresu krwawienia miesięcznego; terapia wyłącznie estrogenami – zalecana jedynie tym kobietom, którym usunięto macicę, w celu uzupełnienia niedoboru estrogenów; terapia z użyciem obu składników – stosowana w większości wypadków, z uwagi na niski poziom zagrożenia nowotworem błony śluzowej macicy (które to byłoby wysokie w wypadku leczenia jedynie estrogenem). Inne rozróżnienie w ramach HTZ polega na częstotliwości przyjmowania preparatów.

Terapia sekwencyjna.

W terapii sekwencyjnej estrogeny i progestagen stosuje się naprzemiennie (w postaci tabletek lub plastrów), zachowane zostają krwawienia miesięczne; w leczeniu ciągłym złożonym oba leki podawane są codziennie, dzięki czemu menstruacja się nie pojawia. Można się również zdecydować na terapii

miejscową, zalecaną szczególnie u kobiet, które mają problemy z suchością pochwy, podrażnieniami (terapia ma postać globulek lub kremów, a ostatnio również tabletki dopochwowej).

Leki.

Jeśli chodzi o postać leków to ostatnimi czasy plastry wypierają tabletki. Mogą one zawierać jednocześnie progestagen i estrogeny. Plastry nie są zalecane w przypadku znacznej nadwagi (z uwagi na dużą ilość podskórnej tkanki tłuszczowej). Na ogół HTZ rozpoczyna się od niewielkiej dawki, dostosowanej do potrzeb pacjentki.

Dużą zaletą plastrów jest wygoda ich stosowania – nie trzeba pamiętać o codziennym dawkowaniu.

Podobne artykuły »

LeczenieNMT.pl »

Osoby borykające się z wadą wzroku ze względu na mniejsze pole widzenia mogą czuć się ograniczeni w ...

Jak sobie radzić doraźnie z nietrzymaniem moczu i jak je skutecznie leczyć? W tej wstydliwej chorobi ...

Według Światowej Organizacji Zdrowia, nietrzymanie moczu (NTM) dotyka od 10 do nawet 15% społeczeńst ...

Problemy z układem moczowym bywają krępujące zwłaszcza wśród pań. Jakie są przyczyny nietrzymania mo ...

Ciąża to cudowny stan, podczas którego następuje wiele zmian zarówno w psychice jak i codziennym fun ...

Wideo »

Google+ »