HTZ leki,

Okres menopauzy jest takim etapem w życiu kobiety, w którym następują zmiany o podłożu hormonalnym. Organizm starzeje się i zmienia się jego sposób funkcjonowania. Niestety – towarzyszące tym skądinąd naturalnym procesom objawy mogą być uciążliwe. Dotyczą zarówno sfery fizjologicznej (np. nietrzymanie moczu, uderzenia gorąca, bóle mięśni, stawów, męczliwość), jak i psychicznej (zmienność nastrojów, bezsenność, spadek libido).

Zachwianie równowagi hormonalnej.

Ponad to zachwiana równowaga hormonalna może skutkować rozwojem chorób w przyszłości – szczególnie duże zagrożenie strwarza osteoporoza, choroby serca oraz układu krwionośnego. Zarówno jednak objawy, jak i ewentualne negatywne dla zdrowia skutki można zniwelować przy pomocy odpowiedniej terapii. Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, która może przybierać różne formy.Najogólniej mówiąc, HTZ polega na podawaniu odpowiednich dawek hormonów tak, aby odbudować równowagę w organizmie. Zazwyczaj podawane są estrogeny wraz z progesteronami (sam estrogen jest zalecany jedynie w przypadku pacjentek z wyciętą macicą, u innych może bowiem zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów). Dawka oraz forma przyjmowanego leku zależy od pacjentki. Specjalista przy dobieraniu leku powinien wziąć od uwagę zarówno nasilenie objawów, jak i wiek oraz cechy anatomiczne kobiet.

Szeroki wybór terapii.

Współcześnie można wybierać spośród preparatów w formie: tabletek, plastrów do stosowania na skórę, innych leków miejscowych – jak maści czy globulki dopochwowe, takież wkładki, iniekcje czy podskórne implanty. Warto przy tym zauważyć, że terapia HTZ nie jest dobrym rozwiązaniem dla każdej kobiety – przeciwwskazaniami są m.in. nowotwory, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie, niewydolność wątroby czy nerek, jaskra. HTZ nie jest remedium na dolegliwości menopauzy. Właściwie przypadki, w których występuje konieczność jego stosowania nie są tak częste (obejmują np. kobiety, u których ryzyko osteoporozy jest wysokie, a objawy klimakteryjne mają duże natężenie). U innych pacjentek często wystarczające są suplementacja ziołowa, fitoestrogeny oraz zdrowy sposób odżywiania, regularny ruch na świeżym powietrzu i badania profilaktyczne.

PODZIEL SIĘ: