HTZ a okres

htz a miesiączka

Menopauza jest to okres, który rozpoczyna się wraz z ustaniem ostatniej miesiączki. Ciało kobiety przez dłuższy czas przygotowuje się do tej zmiany – w okresie premenopauzalnym krwawienia są nieregularne, cykle mogą ulegać skróceniu lub wydłużeniu, występuje też nasilenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Warto rozpocząć stosowanie hormonalnej terapii zastępczej kiedy krwawienia jeszcze występują (wtedy łagodzenie skutków menopauzy będzie efektywniejsze). Niestety – zdarzają się przy tym skutki uboczne, jak wydłużenie cykli czy intensywniejsze krwawienia.
HTZ jest terapią polegającą na stosowaniu estrogenów lub estrogenów i gestagenów. Ma za zadanie łagodzić objawy u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, wynikające z postępującego niedoboru hormonalnego.HTZ jest ingerencją w gospodarkę hormonalną kobiety. Podawanie estrogenów naturalnych (oraz progesteronu) odbywa się według określonego schematu.Jeśli leczenie rozpoczyna się pierwszego dnia miesiąca, to estrogeny przyjmowane są przez pierwszych 25 dni, progesteron – towarzyszy im dopiero od 12 dnia, a następnie następuje przerwa terapeutyczna. Często zdarza się, że występuje wtedy tzw. krwawienie z odstawienia. Czasami lekarz może zalecić podawanie takiej kombinacji hormonów, że u pacjentki co miesiąc będzie występowało krwawienie ( niejako zastępujące miesiączkę, sytuacja ta dotyczy zazwyczaj pań dopiero wkraczających w menopauzę). Z kolei u kobiet starszych – charakterystyczne dla terapii będzie dążenie do wyeliminowania krwawień.
HTZ można również podawać, jeżeli ustanie miesiączki nie ma nic wspólnego z procesem przekwitania. Taka terapia jest na przykład zalecana przy zespole policystycznych jajników. Należy jednak pamiętać, iż leczenie powinno być dostosowane do konkretnego przypadku i poprzedzone konsultacją z ginekologiem oraz endokrynologiem.

Podobne artykuły »

LeczenieNMT.pl »

Osoby borykające się z wadą wzroku ze względu na mniejsze pole widzenia mogą czuć się ograniczeni w ...

Jak sobie radzić doraźnie z nietrzymaniem moczu i jak je skutecznie leczyć? W tej wstydliwej chorobi ...

Według Światowej Organizacji Zdrowia, nietrzymanie moczu (NTM) dotyka od 10 do nawet 15% społeczeńst ...

Problemy z układem moczowym bywają krępujące zwłaszcza wśród pań. Jakie są przyczyny nietrzymania mo ...

Ciąża to cudowny stan, podczas którego następuje wiele zmian zarówno w psychice jak i codziennym fun ...

Wideo »

Google+ »