Hormonalna terapia zastępcza

Hormonalna terapia zastępcza w leczeniu menopauzy

U kobiet przechodzących menopauzę można zastosować różnego rodzaju rozwiązania w celu złagodzenia jej uciążliwych objawów. Jednym z nich jest hormonalna terapia zastępcza, która ma za zadanie nie tylko doraźnie zwalczać dolegliwości, ale też zapobiegać pojawieniu się powikłań wynikających z braku równowagi hormonalnej. HTZ sprowadza się do podawania żeńskich hormonów płciowych w takim stężeniu i dawce, aby zrównoważyć hormonalną gospodarkę organizmu.

Różne sposoby terapii.

Współcześnie rezygnuje się już z podawania samych estrogenów (preparaty takie niosły bowiem ze sobą większe ryzyko powstawania nowotworów piersi czy endometrium), na rzecz specyfików łączących estrogeny z progesteronami. W przypadku tabletek stosować można terapię ciągłą lub sekwencyjną, pamiętając, by przyjmować oba rodzaje kapsułek. Natomiast jeśli chodzi o plastry – stanowią one wygodniejszą formę, bowiem nasączają je oba rodzaje hormonów. Ponad to zawarte w nich składniki są uwalniane stopnniowo i występują w niższych stężeniach. Odmienne formy terapii są dostosowane zarówno do nasilenia objawów, jak i indywidualnych cech pacjentki (wagi, wieku, stanu zdrowia itp.).

Okres menopauzy u kobiet.

Kobietom wchodzącym w okres menopauzalny zalecane jest na przykład leczenie sekwencyjne (z zachowanymi cyklami miesięcznymi), natomiast paniom powyżej 55 roku życia – leczenie ciągłe (z brakiem menstruacji). Hormonalna terapia zastępcza ma za zadanie nie tylko łagodzić objawy fizjologiczne czy psychologiczne. Pomaga również w zachowaniu naturalnego piękna (wiadomo przecież, że zaburzenia równowagi hormonalnej prowadzą do problemów z cerą, włosami, paznokciami czy przemianą materii). Ponad to HTZ stanowi niejaką inwestycję w przyszły stan zdrowia. Zapobiega osteoporozie, chorobie niedokrwiennej serca, chorobom wynikającym z nadciśnienia czy zakrzepów. Przed rozpoczęciem HTZ warto jednak zapoznać się ze wszystkimi przeciwwskazaniami oraz ewentualnymi skutkami ubocznymi, które, mimo ciągłych postępów w doskonaleniu preparatów hormonalnych, ciągle jeszcze istnieją.

Podobne artykuły »

LeczenieNMT.pl »

Osoby borykające się z wadą wzroku ze względu na mniejsze pole widzenia mogą czuć się ograniczeni w ...

Jak sobie radzić doraźnie z nietrzymaniem moczu i jak je skutecznie leczyć? W tej wstydliwej chorobi ...

Według Światowej Organizacji Zdrowia, nietrzymanie moczu (NTM) dotyka od 10 do nawet 15% społeczeńst ...

Problemy z układem moczowym bywają krępujące zwłaszcza wśród pań. Jakie są przyczyny nietrzymania mo ...

Ciąża to cudowny stan, podczas którego następuje wiele zmian zarówno w psychice jak i codziennym fun ...

Wideo »

Google+ »