Hormonalna terapia u mężczyzn

Nie tylko kobiety cierpią na dolegliwości związane z procesem starzenia się organizmu. Również u mężczyzn w pewnym wieku pojawić się mogą charakterystyczne objawy świadczące o tym, że rozpoczęło się dla nich przekwitanie. Andropauzę można porównać do kobiecego klimakterium, z tą różnicą, że ma ona wolniejszy, bardziej stopniowy charakter. Objawy wynikające ze zmian hormonalnych w organizmie wpływają jednak zarówno na fizyczne jak i psychiczne funkcjonowanie mężczyzny. Na szczęście również panowie mogą skorzystać z osiągnięć medycyny i poddać się hormonalnemu leczeniu.

Terapia testosteronem.

Oczywiście w ich wypadku terapia polega na przyjmowaniu innego rodzaju preparatów, niż u kobiet. Leki mają formę zarówno tabletek, jak i (coraz częściej) ampułek, żeli do stosowania na skórę a nawet plastrów. Najczęściej stosowanymi składnikami leków są: testosteron, hormon wzrostu oraz melatolina. Kuracja ma na celu zwiększenie gęstości kości i masy mięśniowej, usprawnienie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych, poprawienie kondycji, stanu emocjonalnego, zdolności do koncentracji, a obniżenie poziomu cholesterolu. Wyrównanie poziomu testosteronu korzystnie wpływa też na libido, sprzyja zażegnaniu problemów ze snem, a u pacjentów z chorobą wieńcową zwiększa zdolność do wysiłku i redukuje dolegliwości bólowe.

Skutki uboczne.

Jak w niemal każdej terapii, i w wypadku HTZ dla mężczyzn odnotowuje się skutki uboczne. Podawanie testosteronu hamuje spermatogenezę i zmniejsza objętość jąder. Przeciwwskazaniami dla rozpoczęcia terapii są natomiast wszelkiego rodzaju nowotwory, a często także cukrzyca, powiększona prostata, choroby nerek, wątroby, serca. HTZ musi być nie tylko skonsultowane ze specjalistą, ale również uzupełnione zmianą stylu życia, sposobu odżywiania oraz regularnymi badaniami. W ten sposób osiągnięte efekty będą nie tylko trwałe ale i spektakularne.

PODZIEL SIĘ: