Hormonalna terapia tycie

Podczas menopauzy dochodzi do zachwiania równowagi hormonalnej w organizmie. Zmiany te sprawiają, że pojawiać się mogą charakterystyczne objawy – zarówno ze strony fizjologii jak i psychiki. Nie dość jednak, że kobieta musi uporać się z uderzeniami gorąca, bólami mięśni i stawów, bezsennością, dyspareunią czy wysiłkowym nietrzymaniem moczu, do tego dochodzą bowiem niekorzystne zmiany w wyglądzie. Okres przekwitania przynosi ze sobą pogorszenie kondycji skóry, włosów oraz paznokci.

Spowolnienie przemiany materii.

Oprócz tego spowolnieniu ulega przemiana materii, co z kolei sprzyja przybieraniu na wadze. Lekarstwem na te dolegliwości może być hormonalna terapia zastępcza. Tymczasem na jej temat krąży wiele fałszywych opinii. Jedną z nich jest stwierdzenie, jakoby HTZ sprzyjało, lub wręcz powodowało tycie. Za przyrost zbędnych kilogramów są jednak odpowiedzialne wcześniejsze zmiany w gospodarce hormonalnej, których objawy ma załagodzić właśnie terapia hormonalna. Spadek estrogenów wpływa zarówno na spowolnienie metabolizmu, jak i większą męczliwość mięśni oraz wzmożony apetyt. Jednak odpowiednia dawka HTZ pozwala zapobiec dalszemu tyciu.

Pacjentki z nadwagą.

Dodatkowo może usprawnić proces odchudzania, korzystnie wpływa również na poziom dobrego cholesterolu (HDL) a pozwala zredukować poziom złego (LDL). U pacjentek z nadwagą lepiej jednak nie stosować HTZ w formie plastrów, bowiem duża ilość podskórnej tkanki tłuszczowej może zaburzyć ich działanie. Podczas menopauzy nie tylko można uniknąć przyrostu wagi, ale wręcz da się schudnąć. Poza HTZ warto zastosować odpowiednią dietę (dobrze, jeśli będzie uzupełniona o suplementację z niezbędnymi minerałami) oraz zwiększyć aktywność fizyczną.

PODZIEL SIĘ: