Czy HTZ można przerwać, a po jakimś czasie wznowić?

Wady i zalety hormonalnej terapii zastępczej

HTZ należy rozpoczynać niemal natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych objawów wchodzenia w okres przekwitania (zazwyczaj około 45 roku życia). Łatwo jest
wyszczególnić te symptomy, uciążliwe w życiu codziennym : nieregularne miesiączki, obfite krwawienia, uderzenia gorąca, objawy „wypadowe” (wzmożona potliwość, kołatania serca, zaburzenia nastroju).

Terapia HTZ.

Odpowiednio wcześnie rozpoczęta terapia może nie tylko niwelować uciążliwe objawy, ale też zapewniać lepszą kondycję zdrowotną w latach późniejszych (chronić przed osteoporozą, obniżać poziom złego cholesterolu). Czas trwania terapii wynosi na ogół od 2 – 5 lat – w zależności od nasilenia objawów oraz ogólnego stanu pacjentki. Na ogół im dłużej stosuje się HTZ tym efekty są trwalsze. Oczywiście, terapię można przerwać. Czasami stosowaniu HTZ towarzyszą bowiem przykre skutki uboczne, które dla niektórych kobiet są nie do przyjęcia. Zaliczamy do nich m.in. nieregularne krwawienia, nudności, wzdęcia, problemy z cerą, bóle piersi, suchość pochwy. Na ogół zaburzenia mają przejściowy charakter, jednak w sytuacji, gdy nie mijają – pozostaje zmiana sposobu leczenia lub jego zarzucenie.

Po rezygnacji z HTZ.

Niestety – w wypadku rezygnacji z HTZ – przestaje działać również ochrona przed osteoporozą, suchością śluzówki pochwy. Organizm nie wytwarza przecież estrogenów. Warto jednak pamiętać, że hormonalna terapia zastępcza to tylko jedna z możliwości leczniczego oddziaływania w okresie menopauzalnym. Poza tym – prócz leków istotny jest również właściwy sposób odżywiania, regularne podejmowanie aktywności fizycznej a przede wszystkim badania profilaktyczne i opieka lekarza specjalisty.

Podobne artykuły »

LeczenieNMT.pl »

Osoby borykające się z wadą wzroku ze względu na mniejsze pole widzenia mogą czuć się ograniczeni w ...

Jak sobie radzić doraźnie z nietrzymaniem moczu i jak je skutecznie leczyć? W tej wstydliwej chorobi ...

Według Światowej Organizacji Zdrowia, nietrzymanie moczu (NTM) dotyka od 10 do nawet 15% społeczeńst ...

Problemy z układem moczowym bywają krępujące zwłaszcza wśród pań. Jakie są przyczyny nietrzymania mo ...

Ciąża to cudowny stan, podczas którego następuje wiele zmian zarówno w psychice jak i codziennym fun ...

Wideo »

Google+ »